Zeliščna medicina

Zeliščna medicina obravnava človeka kot celoto

Fitoterapija ali zeliščna medicina se uporablja in razvija že vse od začetka kitajske civilizacije in je glavna veja tradicionalne kitajske medicine. Na Kitajskem je tudi najbolj cenjena in razširjena oblika zdravljenja, saj človeka obravnava kot celoto, kar pomeni, da upošteva notranje in zunanje dejavnike bolezni skupaj s simptomi. Glavni namen zdravljenja z zelišči je torej odpraviti vzrok bolezni in ne le lajšanje simptomov. V veliko primerih se uporablja skupaj z drugimi oblikami terapije, kot so akupunktura, moksibustija, tuina terapevtska masaža, uporaba ventuz, telesne vadbe qigong in tajiquan, ki sta tudi del tradicionalnega zdravljenja.

Zelišča se v osnovi delijo glede na 4 lastnosti (mrzlo, vroče, toplo in hladno) ter 5 okusov (grenak, kisel, sladek, pekoč in slan). Ti izrazi opisujejo terapevtski pomen zelišč, značilnosti, energijske lastnosti rastlin oz. zelišč ter njihovih delovanj. Danes je večina sestavin rastlinskega izvora, kot so korenine, gomolji, stebla, listi in lubje, medtem ko so včasih (ponekod še danes) uporabljali tudi minerale in nekatere živali (na primer kače in kačje kože za zdravljenje kožnih bolezni). Recept, ki ga zdravnik TKM predpiše, je ponavadi kombinacija različnih zelišč, ki lahko vsebuje tudi čez 20 sestavin za eno mešanico. Zato je izrednega pomena, da zeliščne pripravke predpisuje zdravnik z ustrezno izobrazbo (in ne sami), saj lahko v nasprotnem primeru pride do stranskih učinkov ali kontraindikacij.

zelisca (1)

Zeliščni pripravki so lahko v obliki praškov in pilul, še največkrat pa je to mešanica različnih posušenih zelišč, iz katerih se pripravljajo čaji ali juhe ob določenih urah in v posebej za to namenjenih posodah.

Zelišča, ki imajo na primer sladke lastnosti, opravljajo funkcijo ogrevanja telesa, harmoniziranja in blaženja. Krepijo tudi Kri, lajšajo bolečine in pomagajo pri čezmernemu potenju. Nekatera izmed ‘sladkih’ zelišč lahko uporabimo tudi pri diareji.

Zelišča, ki imajo na primer grenke lastnosti, pa opravljajo funkcijo znižanja (Vlage, Vročine) in sušenja, zato se uporabljajo pri zniževanju in uravnavanju notranje Vročine in Vlage v telesu, še posebej v Pljučih, saj izganjajo iz telesa odvečno sluz, pomirjajo tudi bolnike z astmo.

Zeliščni pripravki so vedno del individualnega zdravljenja

Zdravnik TKM tako upošteva vse lastnosti posameznika in tudi vedenja (je na primer nagle jeze, ima bledo polt, govori tiho in zadržano …), saj s tem zajame vse aspekte človekovega delovanja, ki omogoča najbolj kvalitetno in tudi hitro zdravljenje oz. okrevanje. Visoka stopnja znanja o kombiniranju različnih učinkovin ter pravilna diagnostična obravnava vplivata na uspešnost samega zdravljenja. Tako sta prav diagnostika in zeliščna medicina postali najbolj cenjeni veji tradicionalne kitajske medicine.

zeliščna_medicina1_dao

Rezervirajte svoj termin!

Vas zanima zdravljenje po metodah tradicionalne kitajske medicine (TKM)?