Vse o pasjih dnevih – 1.del

SIMBIOZA TRADICIONALNE KITAJSKE MEDICINE IN NARAVE – ZDRAVLJENJE V ČASU POLETJA

LEGENDA O PANGU

V samem začetku je obstajalo le eno veliko, ogromno jajce kateremu je gospodaril gospod kaos. Poleg njega je v njem spal tudi Pangu, velikan, ki je bil kosmat in z rogovi na glavi ter s kožuhovino obdanim oklepom. Pangu si je znal vzeti trenutek zase, saj je tako lagodno počival kar 18 tisoč let. Potem pa se je nekega dne enostavno prebudil in s spretnim zamahom svoje sekire ustvaril zemljo (temačna Yin) in nebo (svetel Yang). Da bi zemlja in nebo ostala ločena je stopil mednju in v zrak potisnil nebo. Vsak dan je nebo postalo 3 metre višje, zemlja za 3 metre širša, hkrati z njima Pangu za 3 metre večji. Po eni izmed legend naj bi mu pri tem pomagale tudi 4 pošasti (naloga je bila vse več kot zahtevna), in to naj bi bila Želva, Qilin (pošast), Fenix in seveda Zmaj. Da jim je veliki podvig uspel so potrebovali nadaljnjih 18 tisoč let. In ko je minilo teh 18 tisoč let je utrujeni Pangu končno legel k počitku. Iz njegove sape se je rodil veter, njegov glas je postal grom, levo oko sonce, desno luna, njegovo telo gore in gorovja, kri se je transformirala v reke in morja, njegove mišice v plodne pokrajine. Njegovi lasje so oblikovali zvezde in mlečno cesto… Končno je bil iz kaosa ustvarjen univerzum.

TEORIJA O YIN IN YANG

Legenda je tako potrdila teorijo o Yin in Yang, ki sta postala osnovna elementa ustvarjenja univerzuma in vseh stvari, vključno s človeštvom. Vendar kako? Legenda naprej pravi, da sta boginja meseca  Nuwa, ki je predstavljala utelešenje Yin in njen mož, bog sonca Fuxi, predstavnik Yanga skupaj spočela in rodila prvega potomca človeške rase. Če tudi sedaj pogledamo koncept o Yin in Yang opazimo, da sta vsepovsod prisotna, se medsebojno dopolnjujeta in ohranjata, pa četudi sta si na prvi pogled popolnoma nasprotna. V najsplošnejšem lahko rečemo, da je Yang moška energija, bolj topla, vroča, aktivna in svetla, medtem ko je Yin ženska energija, hladna, pasivna in temna, a hkrati tudi zelo subtilna. Njuno ravnovesje je nujno potrebno za zdravo življenje kot tudi za obstoj celotnega univerzuma. V vsakem je zametek drugega, zato govorimo, da je v Yin tudi nekaj Yanga in v Yangu nekaj Yin.

TRADICIONALNA KITAJSKA MEDICINA

Iz koncepta o Yin in Yang se je kasneje skozi tisočletja opazovanj narave in raznih študijah o preučevanju sveta in nazadnje človeka počasi in postopoma razvijala tudi danes tako imenovana Tradicionalna kitajska medicina (skrajšano in v nadaljevanju TKM). TKM je popoln sistem zdravljenja, ki je delno analogen zahodnemu medicinskemu sistemu. Posebnost pa je njeno razumevanje človeka, ki izhaja iz koncepta celovitosti (holizem). Človeško telo je organska celota, sestavljena iz organov in tkiv, ki so med seboj tesno povezani in šele skupaj tvorijo sestavni del celovitega delovanja. V TKM pojav bolezni pomeni porušeno ravnovesje znotraj celovitega delovanja notranjih organov, ki pa se odražajo tudi na površini telesa. Takšen pristop omogoča tudi hitrejše odkrivanje bolezni in vzrokov za nastanek zdravstvenih težav, saj TKM sloni na konceptu o Yin in Yang, teoriji o 5 elementih, nauku in delovanju notranjih organov, vitalni energiji Qi ter o meridijanih, ki so kanali preko katerih se razpršuje in potuje vitalna energija skozi stimulacijo določenih akupunkturnih točk. Posebno pozornost se v TKM namenja diagnostičnemu pregledu, ki se zelo razlikuje od našega zahodnega medicinskega sistema.

PRISTOP ZDRAVNIKA TKM DO POSAMEZNIKA – DIAGNOSTIKA

Pregled, ki ga izvaja izkušeni zdravnik TKM temelji na merjenju pulzov vzdolž zapestij obeh rok, kjer gre za zaznavanje stanj notranjih organov. Obstaja 28 vrst različnih pulzov organov, ki določajo predvsem delovanje njihovih fizioloških funkcij. Velikokrat se slišijo izrazi kot je strunast pulz, globok ali plitek pulz ter močan ali šibak. Na levem zapestju se odraža stanje srca, jeter in ledvic ter tudi njihovih parov (tanko črevo, žolčnik, mehur), medtem ko je na desnem zapestju moč zaznavati pljuča, vranico ter ledvice in seveda njihove pare (debelo črevo, želodec, mehur). Pri pulz diagnostiki gre tako za zaznavanje fizioloških funkcij organov in ne za bolezenska stanja kot nam je poznano v zahodni medicini. Zdravnik TKM tako ve, da je nek organ šibak, lahko je prišlo tudi že do bolezenskega stanja vendar težko oceni ali gre za tumor na organu, cisto ali drugo obliko bolezni, ki je organ prizadela, vsekakor pa lahko že preventivno opozori posameznika, da je na določen organ bolj pozoren in naredi tudi kakšno dodatno preiskavo. Poleg pulz diagnostike se posamezniku pogleda tudi jezik, saj se tudi na jeziku odraža stanje notranjih organov, hkrati pa se diagnostična pristopa pulzov in jezika med seboj lahko potrdita ali ovržeta. Sledi tudi izpraševanje posameznika o življenjskih navadah in stilu, ki ga ima kot tudi o ritmu spanja, prehranjevanja, telesnih aktivnosti, počitka, dela ki ga opravlja (poklic), družinsko življenje, spolnost ter pri ženskah menstruacijskih ciklusih, porodih itd.

OKOLJE V KATEREM BIVAMO VPLIVA NA NAŠ ČUSTVENI SVET KOT TUDI NA FIZIČNO TELO

Človeško telo in tudi emocije se prilagodijo okolju v katerem posameznik živi. V TKM posvečajo veliko pozornosti tudi podnebju in naravi, ki nas obkroža, saj je od tega odvisna tudi prehrana, zelišča in sam življenjski stil človeka. Okolje tudi bistveno zaznamuje zdravstvene težave in bolezni, ki se bodo v splošnem kazale v določeni kulturi, zato je dobro poznati sistem ali igro petih elementov, ki nam lahko pomaga tako pri zaznavanju določenih težav, pri preventivnem ukrepanju kot tudi pri samem zdravljenju. Vsakemu letnemu času namreč pripada določen element ter z njim povezana 2 organa, ki tvorita organski sklop. Pomladi vlada element LES iz z njima povezana jetra in žolčnik. Poletju vlada OGENJ in organ srca ter tankega črevesa. Poznemu poletju (sredini) vlada ZEMLJA ter organ vranice in želodca. Jeseni element KOVINE ter pljuča in debelo črevo. Zimi vlada element VODE in organski sklop ledvic in mehurja. Vsakemu elementu pripada tudi določen okus in barva, s katerima lahko podpremo njegovo delovanje, ga zdravimo in krepimo. Za ohranjanje vitalnosti, čustvene stabilnosti in harmonije ter dobrega fizičnega počutja tako ne potrebujemo veliko nakopičenega znanja. Posluževati se moramo le preprostih metod, slediti njihovemu notranjemu ritmu in delovati v skladu z naravo.

UČITE SE OD NARAVE

Narava je naš največji učitelj od katerega lahko črpamo veliko znanja z vsakim dnem, vprašanje je le koliko smo ji pripravljeni prisluhniti in hkrati pustiti, da nas vodi. V današnjem življenjskem slogu, ki je hiter in dinamičen se nam velikokrat zdi, da nam primanjkuje časa. Vendar, se zdi kot da ga primanjkuje tudi naravi? Drevesu, ki raste? Roži, ki se bo pravkar razcvetela? Mravlji, ki je na poti do njenega domovanja ali ptici, ki se razgleduje po okoliškem hribu? Zakaj bi se upirali naravnemu ritmu, kaj bomo s tem pridobili? Raje se vsak dan samo ustavimo, opazujmo naravo, ki nas obkroža. Nikamor se ne mudi, ničesar ne bomo zamudili, saj je vse v najlepšem redu.

POSEBNO ZDRAVLJENJE V POLETNEM ČASU MED PASJIMI DNEVI – TRI ZATOČIŠČA

V TKM posebno pozornost namenjajo tudi zdravljenju v poletnem času ter tudi zimskem. Poletnemu zdravljenju pravimo tudi TRI ZATOČIŠČA (san fu – prevod 3 zatočišča). Gre za tri obdobja v letu, ki štejejo po deset dni in to naj bi bila tudi najbolj vroča obdobja – ali kakor dneve radi poimenujemo mi – pasji dnevi. Ne le, da kraj kjer živimo vpliva na naše zdravje, tudi koledarski dnevi so zelo pomembni. Te posebne dneve se določa po kitajskem koledarju in stari daoistični astrologiji, imenovani Bazi.

Glede ‘pasjih dni’ je bilo narejenih kar nekaj raziskav,  pri katerih so ugotovili, da so posamezniki dobili veliko boljše rezultate, če so se zdravili na ‘pasje dneve’, kot pa če so dobili nalepke z zelišči kateri drugi dan. Priporočilo študij je, da če posamezniki ne morejo priti na zdravljenje prav na določen dan, naj pridejo vsaj v dnevih, ki so blizu ‘pasjim dnevom’.

Zdravljenje se izvaja prve 3 dni vsakega od obdobij, da skupaj dobimo 9 dni zdravljenja. Na osrednji dan enega ciklusa se po telesu lepijo zeliščne nalepke, ostala dva dni pa posameznik doma uživa določena zelišča, zeliščne pripravke ali kopeli in živila. Posameznik pride na zdravljenje torej 3 krat vsake 10 dni. Pasta iz zelišč se lepi na posebne akupunkturne točke, ki so večinoma na hrbtu in nogah. Točke določi zdravnik TKM na podlagi težav in bolezni zaradi katerih prihaja. Na Kitajskem je v teh dnevih pred bolnišnicami za tradicionalno medicino povsod dolga vrsta ljudi, ki čakajo na ‘nalepke’.

Tovrstno zdravljenje je predvsem primerno za ljudi, ki imajo primanjkljaj energije Yang, kar zajema vse kronične težave, revmatološka obolenja, ljudi ki zelo rado zebe, predvsem pozimi ter ženske, ki jih mučijo težave in bolečine v času menstruacij. Zdravljenje je priporočljivo tudi za ljudi, ki čutijo veliko utrujenost, izčrpanost, splošno pomanjkanje celostne energije preko dneva.

PRINCIP DVIGOVANJA ENERGIJE YANG

Ker v poletnem času doseže svoj višek energija Yang na Kitajskem pravijo, da je je to tudi čas, ko se zelišča, ki so Yang, torej vroča in topla po lastnostih tudi najlažje in najboljše absorbirajo v telo in notranje organe, kjer se toplota skladišči za mrzle zimske dni. Poleti naj bi torej uživali hrano, ki telo ogreje, predvsem ingver, cimet, hren so živila, ki so izrazito Yang. Vendar je pomembno vedeti, da se priporoča uživanje vročih zelišč in hrane le do 12 ure, saj takrat tudi v dnevu doseže svoj višek energija Yang. Po 12 uri začne upadati in se počasi preveša v Yin, ki doseže svoj višek opolnoči. Yang izraža aktivnost in gibanje, medtem ko Yin usmerjanje vase, pasivnost, mir in spokojnost. Tako deluje narava okoli nas in tako bi morali ravnati tudi ljudje, saj smo z naravo in univerzumom neločljivo povezani. Zaupajmo ji in zaupajmo tudi sebi, prisluhnimo našim potrebam in željam, tako nas bosta naša duša in telo nagradila z najslajšim darilcem – z notranjim nasmehom, mirom in osebnim zadovoljstvom.

V naslednji številki sledi nadaljevanje članka o zdravljenju v pasjih dnevih ter opisi preprostih metod za samopomoč.

Avtorica teksta: Petra Kolar, vodja ordinacije Dao TKM v Ljubljani