Vladavina elementa Zemlja: Ples Vranice in Želodca

Sredina ali vrhunec poletja je počasi za nami. V tem obdobju je svojo moč ali šibkost kazal element Ognja, s katerim sta povezana organa Srce in Tanko črevo. Več težav se je lahko kazalo s srčno-žilnimi boleznimi, potenjem, razbijanjem v srcu, tiščanjem v prsih, občutkom melanholije in nejevolje. Nasprotno pa so ljudje z utrjenimi fiziološkimi funkcijami Srca imeli polno energije, prisoten je bil optimizem, veselje in radost. Verjamem, da ste ravno vi, ki to berete imeli za seboj čudovito sredino poletja z obilo sonca v vašem srcu.

POZNO POLETJE – ČAS SREDINE (ELEMENT ZEMLJA) IN NJENE MANIFESTACIJE

Po strukturi Petih elementov se v Tradicionalni kitajski medicini (v nadaljevanju TKM) upošteva tudi čas poznega poletja, ki mu pravimo ‘čas sredine’. To je obdobje, ki je zaznamovan z elementom Zemlje kateremu pripadata dva organa, poln in votel, Vranica in Želodec. Element Zemlja je pravzaprav zelo poseben, saj se poleg svojega lastnega obdobja, ki mu vlada, pojavlja tudi v vsakem prehodnem obdobju (pomlad – poletje, poletje – jesen, jesen – zima, zima – pomlad). Iz tega razloga se večje število težav in bolezni pokaže ravno na prehodu, saj šibkost vraničnega delovanja za seboj potegne tudi upad imunskega sistema, ki poruši notranje ravnovesje. Ni naključje, da je tudi Vranica v človeškem telesu po sistemu TKM definirana kot organ sredine, ki s svojim delovanjem drži v pravilni fizični legi tudi spodnje in zgornje notranje organe. Anatomsko gledano leži pod levim rebrnim lokom. Iz daoističnega vira »The Original Classic of Guiding the Breath (Daoyin Benjing)« je poznano, da ji ravno zaradi njenega položaja sredine ali centra celotne mreže notranjih organov niti ne pripada nobeno določeno obdobje, saj je vselej prisotna v vseh letnih časih, tukaj in zdaj.

»Vranica vsebuje in spodbuja vseh pet okusov; prinaša vseh pet mentalnih sposobnosti; premika štiri ude in sto buč (glava).«

VRANICA&ŽELODEC – ORGANSKI PAR

Po TKM sta Vranica in Želodec med seboj tesno povezana, saj tvorita skupaj organski par. Želodcu pravimo ‘morje žita in vode’, saj se vse asimilira prav v njem, medtem ko ima Vranica za nalogo, da vse skupaj transportira in razpršuje po telesu. Absorpcija in gibanje sta tako glavni zadolžitvi omrežja Vranice in Želodca, s čimer skrbita za ohranjanje glavne življenjske post-natalne ali po-rojstvene energije Qi. Post-natalna ali Houtian energija je pridobljena po rojstvu preko hrane in tekočin, medtem ko je pred-rojstvena ali Xiantian energija Qi podedovana od staršev in se skladišči v Ledvicah.

Negativne posledice za Vranico in Želodec: Kadar je naš ritem prehranjevanja moten (neredna in nepravilna prehrana), se vranična energija poškoduje. Tako začne hrana in voda v telesu zastajati  in se ne more preoblikovati. Usta izgubijo sposobnost za razlikovanje okusov, okončine postanejo mlahave in utrujene (občutek teže), v območju želodca in trebuha se čuti napetost, napihnjenost, slabost, pojavi se lahko diareja ali motnje v prebavi in odvajanju blata. Redna in pravilna prehrana je tako ključ za zdravje naše Vranice in Želodca. Zavedati se namreč moramo, da se simptomi odražajo tudi preko drugih organov kar včasih postane težava pri postavljanju samo-diagnoze kot tudi diagnoze v zahodnem medicinskem sistemu.

VRANICA SE ODPIRA V USTA IN MANIFESTIRA NA USTNICAH

V TKM pravimo, da se pet notranjih organov in njihovi pari odražajo ali iztekajo v naših čutilnih organih ali votlinah. Za Vranico je značilno, da se izteka v usta ter da se njena manifestacija odraža na ustnicah. Svetlo rdeče ustnice lahko kažejo na vlažno toploto v Želodcu. Kronične krvavitve dlesni se prav tako lahko pojavijo zaradi šibkosti vraničnega delovanja, medtem ko se simptomi suhosti v ustih, otekline dlesni, bolečine zob kažejo kot posledica prebitka želodčnega delovanja (presežek želodčne toplote in suhosti). Nenavadni priokus v ustih ali tudi občutek zadebeljenega jezika so prav tako v veliki večini povezani prav s fiziološkimi funkcijami Vranice in Želodca.

OKUSI IN BARVE USTVARJAJO ODNOS MED ČLOVEKOM IN NARAVO

Še nedolgo nazaj smo ljudje živeli bolj v sožitju z naravo in njenim ritmom. Veliko več časa se je posvetilo opazovanju, spoštovanju in hvaležnosti do narave. Njeni sadovi so bili cenjeni, sedaj pa se njene darove skorajda tretira samoumevno. Pet elementov (Ogenj, Zemlja, Kovina, Voda, Les), pet naravnih arom ali okusov (grenko, sladko, pekoče, slano, kislo) in pet barv hrane (rdeča, rumena, bela, črna, zelena) so povezane z mnogimi stvarmi, predvsem pa kažejo na odnos med naravo in človekom. Človeško bitje živi med Nebom in Zemljo. Je v naravnem okolju, ki uteleša materialni svet in je tako potrebno, da se zlije z naravo. V naravi rastejo pisane rastline, navlažene in rastoče pod sončno svetlobo in dežjem, ki zagotavljajo vir prehrane za nas. Tako je tudi pet notranjih organov (srce, vranica, pljuča, ledvice, jetra) in pet barv narave med seboj tesno povezanih, saj barve delujejo na organe s svojo edinstveno vlogo, ki vpliva na fiziološko delovanje določenega notranjega organa. Barve in okusi naše telo zdravijo, na fizičnem in duševnem nivoju, kot tudi ohranjajo naše ravnovesje zaradi česar smo zdravi, sijoči, veseli in polni energije.

HRANA, KI KREPI VRANICO IN ŽELODEC

Vranici ustreza rumena barva ter sladkast okus. V splošnem lahko rečemo, da ji tako odgovarja soja, repinec, svetlobni koren (chinese yam), ječmen, proso, por, buče, jabolka, rumenjaki, koruza, datlji, žižule, med in še bi lahko naštevali. Za želodec je prav tako pomemben kardamom, ki blaži želodčne težave kot je bolečina v žlički, napihnjenost, slabost, krči itd. Vranici ustreza ingver, cimet, vendar le takrat, ko se njena šibkost ne pojavi zaradi Jetrnega ognja.

PRAVA DIAGNOZA: Hkrati se moramo zavedati, da je tudi pravilna diagnoza Vranice pomembna. Potrebno je vedeti ali gre za šibkost Vranične Yin ali Yang energije; napadenost Vranice s prekomerno Vlago in zasluzenostjo; izčrpanost Vranice zaradi obilnega lažnega Jetrnega ognja ali prevročega Želodca itd. Diagnoze v TKM se razlikujejo od našega poznanega zahodnega medicinskega sistema. Tudi naš um je naravnan zelo analitično, zato je dobro prebrati kakšno knjigo s področja TKM, kjer bomo dobili bolj celostni pogled na naše telo kot tudi njegovo dojemanje, delovanje, opazovanje in posledično zdravljenje. Znanje, da lahko šibki organ krepimo tudi preko drugega, s katerim je v določenem odnosu (na primer: Vranica in Jetra sta v ciklusu nadzora) nam lahko zelo veliko pripomore k hitrejšemu in pravilnejšemu pristopu zdravljenja, hkrati imamo tudi več možnosti glede prehrane, dodatkov in živil, ki jih je ustrezno uživati ali za nekaj časa popolnoma izločiti.

 

TOPLI OBROKI: Predvsem je pomembno, da Vranici ugodimo s toplimi obroki, saj spada med vroče ali Yang organe, ki tudi njenemu paru Želodcu ne ustreza, kadar ga preveč zahladimo. Vse vrste toplih kaš (prosena, ovsena, riževa), juh (zelenjavnih, mesnih, kostnih) ji pomagajo, da lažje zavzame svoje fiziološke funkcije. Še posebej pomemben je zajtrk, saj se njeni dve uri v dnevu (ko doseže svoj višek delovanja) kažeta med 9 in 11 uro. Pred tem, torej med 7 in 9 uro sta predvideni uri za Želodec, takrat je tudi optimalno, da zaužijemo prvo hrano. Čas absorpcije in razprševanja pa malce kasneje prevzame Vranica. Če imamo slabe prehranjevalne navade in izpuščamo obroke, še posebej zajtrk, začnemo čez čas čutiti utrujenost po 12 uri, opoldan, ko se energija Yang (katera pripada tudi Vranici) začne počasi prevešati v Yin. Počutimo se lahko zaspani, utrujeni, nejevoljni, manj skoncentrirani in fokusirani, muči nas dremavost in občutek težkega telesa. Proti večeru se stanje lahko še slabša.

PRIČNIMO S PETJEM: TON/ZVOK ZA VRANICO

Poleg ustrezne prehrane za element Zemlja obstaja še dodatno alternativno spodbujanje notranjih organov. Še posebej bo metoda všeč tistim, ki imate radi glasbo in petje. Na Kitajskem in po sistemu TKM namreč organom nudijo ravnovesje tudi preko določenih zvokov ali tonov. Terapija s pomočjo zvokov je znana že vsaj dva tisoč let, zapiski sežejo v čas Rumenega cesarja v Kanon interne medicine. Vsakemu organu ustreza določen ton. Elementu Zemlje, torej Vranici in Želodcu godi petje in poslušanje tona C ali do. Priporoča se petje tona (skozi različne pesmi) 3 krat na dan po 20 minut. Redno izvajanje vam bo že tisti dan prineslo darilo v obliki boljšega počutja. Naša negativna občutja, ki so zakopana globoko v podzavesti naseljujejo področje pleksusa, kjer zastajajo in domujejo. Znanstvene raziskave so dokazale, da lahko s petjem omenjeno navlako sprostimo brez večjega napora. Model FETS (Five Elements Tonal System) nudi širšo razlago o vplivu tonov na notranje organe, kjer gre za glasbeno kompozicijo naslovljeno na posameznika s težavo, ki jo lahko posluša v živo ali posneto. Dobro je, da je takrat posameznik v udobnem in mirnem okolju, kjer se lahko sprosti. Pri izvajanju terapije ali poslušanju gre namreč za nekakšen notranji ‘reset’ ali vnovični zagon delovanja notranjih organov.

KORELACIJA MED PLANETI IN NOTRANJIMI ORGANI

Ljudje, ki se radi poslužujejo mirnemu sedenju ali meditaciji je lahko dobrodošla tudi povezava med Vranico / Želodcem s planetom Saturn, ki so ga po kitajski mitologiji poimenovali Zvezda Zemlje (‘the Earth Star’ ali v pinyin ‘TuXing’). V mitologiji je omenjeno  tudi, da je bil Saturn Eksorcist, kjer je bil njegov odločilni element Zemlja (skupaj je bilo 5 elementov), medtem ko je bila smer ali kardinalna točka, kateri je planetarno božanstvo vladalo, Center. Kadar hočemo vzpostaviti globljo povezavo naše zavesti z univerzumom lahko pozornost preko točke Baihui usmerimo proti planetu Saturn in nežno prisluhnemo notranjemu glasu.

DVIG VRANIČNE ENERGIJE PREKO UPORABE ZELIŠČ

Za tiste, ki radi izbirajo ‘krajše poti’ pa si lahko privoščijo skodelico čaja iz določenih zelišč, ki se pripravijo kot prevretek. Vranici zelo ustreza zelišče Astragalus, ki je pri nas poznan pod imenom Grahovec. Prav tako Shanyao (poznan tudi pod imenom Chinese Yam) ali Svetlobni koren, ki se ga uživa kot priloga pri zelenjavnih omakah ali v juhi. Oba omenjena zelišča sta veliko prisotna v kitajski kuhinji, še posebej postrežena v raznih juhah, vsekakor pa ne manjkata v Pasjih dnevih, o katerih smo pisali v prejšnji številki.

V naslednji številki revije bomo nekaj besed namenili še fiziološkim funkcijam vranice ter njeno povezavo z obrambnim ali Wei qi-jem, ki je tesno povezan tudi z imunsko odpornostjo. Obdobje, ki sledi prijetnemu poletju je mavrična jesen, ki jo zaznamuje element Kovina in z njo povezana organa Pljuč in Debelega črevesa.

Avtorica teksta: Petra Kolar, vodja ordinacije Dao TKM v Ljubljani