Slovenci si stvari preveč jemljete k srcu – intervju z dr. Lu Li


Bogatih 34 let izkušenj je dr. Lu Li pripeljalo v Slovenijo, kjer je vodenje oddelkov za interno medicino v bolnišnici Yunnan zamenjala za manjši, bolj intimen center v Ljubljani. Poklicno strast je našla v področju integrativne medicine, kjer združuje tradicionalno kitajsko medicino (TKM) in zahodno prakso, ter v specializaciji hepatologije in revmatologije. Prav poseben prostor v srcu pa namenja raziskovanju zelišč.

Veliko izkušenj imate z zdravljenjem na Kitajskem. Kakšno je zdravstveno stanje Kitajcev, v primerjavi s slovensko populacijo?

Na Kitajskem domuje ogromno vrst bolezni, ki jih tukaj za enkrat še ni, pojavlja se več hujših oblik zdravstvenih stanj.

Kje vidite vzroke za to?

Moje mnenje je, da gre težave na Kitajskem pripisati večji populaciji, ki se s slovensko ne more primerjati. Kljub dolgoletni tradiciji TKM, ki k zdravljenju pristopa celostno, se ljudje stoletnih nasvetov držijo vedno manj. Opažam, da so ljudje v Sloveniji izredno aktivni in se veliko gibljejo. Ker je manj ljudi, imajo na voljo več osebnega prostora in redkeje pridejo v stik z energijami drugih. Zato so resne bolezni redkejše.

Katere so najpogostejše težave ljudi, ki obiščejo vaš center Dao TKM?

Sistem TKM bolezni ne opredeljuje ločeno od vzrokov, zato težje govorim o specifičnih stanjih. Veliko ljudi ima zakrčena jetra, tako označujemo neravnovesje znotraj fizioloških funkcij jeter. Ogromno težav izvira iz šibke vranice, kar po tradiciji TKM nakazuje diagnozo pomanjkanja qi-ja oziroma življenjske energije v tem organu. Težave se iz vranice preselijo drugam, teh bolezni je res veliko. Mednje sodijo tudi na zahodu opredeljene psihološke težave, kot so depresija, anksioznost in druge. 

Kje je vzrok pogostih nepravilnosti pri delovanju jeter in vranice?

Ogromno jih je. Velik dejavnik predstavlja stresno okolje. Ni ključna realna stopnja stresa oziroma resnično stresno okolje, večji problem predstavlja način, kako ga doživljate. Stvari si močno jemljete k srcu, pogosto imate občutek preobremenjenosti. Če se znova navežem na prebivalce Kitajske, oni izredno veliko delajo, a delo lažje opravijo, imajo večji občutek nadzora nad situacijo. Pomembna je tudi prehrana, tukaj se ljudje zatekajo k preveč dietam, kar izčrpa telo in vodi v čustveno labilnost in fizično izčrpanost.

Zakaj je vranica tako pomemben organ?

Vranica je pomembna, ker proizvaja življenjsko energijo in obenem skrbi za absorpcijo hranilnih snovi v telesu. Če je šibka in slabo pretvarja zaužito hrano, ne izloča več hranil, temveč sluz, kar vodi v kopičenje toksinov v telesu. Ljudje pogosto ne razumejo, kaj je fiziološki potencial organov, zahodna medicina pojmu ne daje večjega pomena. Zato se večkrat zgodi, da so krvni in urinski testi v mejah normale, a se človek vseeno slabo počuti. Šele ko so težave vidne na fizični ravni in je organ že poškodovan, se začne zdravljenje, kar podaljša obdobje okrevanja.

Kakšni so simptomi šibke vranice?

Diagnoza vpliva na toliko bolezni, da bi lahko napisala knjigo. V splošnem se pojavljajo pogoste težave z vrtoglavicami, nizkim pritiskom, preobremenjenostjo in veliko utrujenostjo, kar vodi do nemirnega spanca in glavobolov. Lahko se pokažejo tudi težave z želodcem, vranica in želodec namreč tvorita par, jin in jang. Šibkost vranice vpliva na celotno telo in skrbi za mišičevje, telo postane izredno utrujeno. Zaradi šibkosti se lahko »spusti,« zavzame nižjo lego, kar spet vpliva na ostale organe. Ah, seveda, skoraj sem pozabila alergije! Večina alergij ima vzrok v šibki vranici.

Veliko uspeha imate z zdravljenjem avtoimunskih in kompleksnih bolezni, kot so revmatoidni artritis, osteoartritis in luskavica. Mnoge med njimi na zahodu veljajo za neozdravljive. Kako vam uspeva?

Kot sem že omenila, v sistemu TKM na telo gledamo celostno, na Kitajskem zdravniki ne postavijo diagnoze, kot jo poznate tukaj. Preko diagnostičnih tehnik, kot sta pregled jezika in pulza, ugotovijo, s katerim organom ima človek težave. Nato zdravijo specifičen organ, ne simptomov, kot je recimo luskavica, temveč izključno izvor bolezni. Tradicija TKM pozna Nauk petih elementov in organov, sistem, v katerem so organi med seboj povezani. Gre za prepoznavanje slik in protislik različnih bolezenskih stanj.

Magistrski študij ste opravljali v interni medicini, kar zajema diagnostiko in zdravljenje z zelišči. Ste že raziskali zelišča, ki rastejo v Sloveniji?

Zelišča so bila od nekdaj moja strast. Tudi v Sloveniji sem jih začela preučevati, opazila sem ogromno razliko. Poimenovanje posameznega zelišča je v prevodu enako tako v slovenščini kot v kitajščini. Zaradi drugačnega podnebja in drugih vplivov sta si obe rastlini podobni kot daljni sorodnici, sodita v isto vrsto, a nimata enakih lastnosti. Pri svojem delu jih tako težko uporabljam, saj jih v resnici ne poznam dovolj dobro, ker niso enaka. Koprivo, na primer, na Kitajskem uporabljajo za hlajenje organizma in sproščanje jeter. Slovenska kopriva krepi kri, torej deluje popolnoma drugače. Drug primer je gabez, na Kitajskem ga uporabljamo za zdravljenje kožnih bolezni, tukajšnji je za kaj takega veliko preveč strupen. Za zdaj žal ni ustrezne literature v kitajščini, da bi jih lahko bolj podrobno raziskala.

Sistem TKM daje veliko poudarka letnim časom in spremembam jedilnika ter navad, ki sodijo zraven. Katera načela naj vodijo v hladnejših, jesenskih mesecih?

Prehodi med letnimi časi so zelo pomembni, v tem obdobju bi morali telesu posvečati več pozornosti kot sicer. Preživeli smo poletje, vladata mu ogenj in zemlja, sedaj prihajamo v čas elementa kovine, s katerim so povezana pljuča in debelo črevo. Moramo se naučiti, kako čim bolje skrbeti za svoja pljuča in zgornji či telesa, v nasprotnem nas bodo hitro napadli prehlad, težave s presuhim zrakom ali nabiranjem sluzi v predelu pljuč. Ravno prek pljuč nas v tem obdobju napade bolezen, zato je res ključno, da smo nanje dodatno pozorni. Sicer bo več težav z astmo, kašljem, sinusitisom in podobnim.

Kako lahko okrepimo pljuča?

Poletju vlada element jang, vrhunec je doživel v poletju pasjih dneh. Zdaj se energija spreminja v element jin, ta vrhunec doseže pozimi, zato je treba zmanjšati vnos vročih živil in dodati več nevtralnih. Pri tem upoštevamo lastnosti živila, ne dejanske temperature. To okrepi sistem, presežek ognja v telesu spet prinese težave. Zelo priporočljivo je piti sveže iztisnjen hruškov sok, za pljuča ni boljšega. Zelo koristna sta tudi tekočina iz fižola munga in čaj iz cvetov kitajske krizanteme. Jagode goji krepijo jetra in ledvice, na energijski ravni pa nevtralizirajo oba elementa, ki se spreminjata. Če se ravnovesje med jin in jang poruši, nastane vrsta težav in bolezni.

Jeseni bi bilo dobro, da se že lotimo priprav na boj s spomladanskimi prehladi.

Tako je. Poznamo zdravljenje zimskih bolezni v poletnem času in nasprotno. Pozimi hitro zapademo v napačno filozofijo, pijemo ingver in druga podobna živila, ki grejejo. Nasprotno, v tem obdobju je treba krepiti energijo jin, če s pitjem zahladimo telo, po lastnostih seveda, bo vneseni hlad povzročil samodejno segrevanje notranjih organov. Dovajanje tekočine telo le še dodatno hladi. Vsekakor velja, če bomo pozimi pridno sledili navodilom, bo težav spomladi in poleti manj, ali jih sploh ne bo. 

Če imate kakšno vprašanje, se lahko obrnete na nas preko telefona 031 766 888 ali preko e-maila info@daotkm.si. Z veseljem bomo odgovorili in pomagali na poti do boljšega zdravja.