Moksibustija – strarodavno zdravljenje TKM

Moksibustija je metoda zdravljenja v Tradicionalni kitajski medicini (v nadaljevanju TKM), ki se lahko izvaja kot samostojna terapija ali v kombinaciji, nam najbolj poznani, akupunkturi. Njena zgodovina in razvoj se pišeta že vsaj 2500 let, saj je od leta 581pr.n.št. razkrita že prva literatura o čudodelnem zdravljenju. Moksa predstavlja vrsto kitajskega divjega pelina, ki je najpogosteje zvit v obliko cigare. S tlečo mokso ogrevamo določene predele telesa ali akupunkturne točke, ki so preko kanalov (meridijanov) povezane z našimi notranjimi organi. Meridijani in kolaterale so tako poti komuniciranja naše notranjosti (notranjih organov) s površino telesa. V TKM pravimo, da se po meridijanih pretaka vitalna energija Qi, ki ima moč, da po ožilju potiska Kri. Kri in Qi sta komplementarni par, ki se med seboj stimulirata in nadzorujeta. Eden brez drugega ne moreta obstajati, zato pravimo, da sta kakor Yin in Yang, elementa neskončne manifestacije in porajanja. Za izvajanje moksibustije je tako dobro poznati sistem meridijanov in akupunkturnih točk.

VZPOSTAVLJANJE RAVNOVESJA – TELO KOT CELOTA

Po teoriji TKM ima moksa dvojni učinek na telo, tonificiranje in segrevanje, ki spodbujata gibanje, aktivnost in prožnost Krvi, vitalne energije Qi, meridijanov, notranjih organov, tkiv, mišic in okončin. Tonifikacija poskrbi za boljšo hranljivost organov in tkiv, medtem ko segrevanje pospešuje cirkulacijo in s tem detoksikacijo telesa. Rezultat je tako vzpostavitev harmonije in ravnovesja celotnega organizma.  

Z MOKSO LAHKO ZDRAVIMO KRONIČNE IN AKUTNE TEŽAVE

Moksibustija je primerna tako za zdravljenje že manifestiranih bolezenskih stanj kot tudi za preventivno ohranjanje zdravja. Od leta 1954 do 2007 je bilo narejenih in zapisanih veliko bibliometričnih analiz, kjer so raziskave pokazale, da je moksibustija izjemno učinkovita pri zdravljenju vsaj 364 vrst različnih bolezni.

V TKM bolezenska stanja v grobem delimo na primanjkljaj ali prebitek. Primanjkljaj pomeni, da lahko telesu primanjkuje vitalne energije Qi, Krvi ter drugih telesnih tekočin. V to kategorijo lahko damo kronične bolezni. Prebitek pomeni, da je v telesu nakopičenih preveč škodljivih ali patogenih vplivov, ki se v telo lahko naselijo preko zunanje okolice ali zaradi prekomerno delujočega organa. V to kategorijo spadajo akutne bolezni ter tudi povišan krvni pritisk, holesterol itd.

Prednost moksibustije je v tem, da lahko zdravi in lajša oba stanja, primanjkljaj ali prebitek, kronične in akutne bolezni ter je hkrati tudi odlična preventivna metoda. Potrebno je le vedeti na kakšne intervale in na katerih akupunkturnih točkah lahko izvajamo samo-terapijo. 

KO TI ZMANJKA ENERGIJE – PRIŽGI MOKSO

Ker moksa pospešuje cirkulacijo in nahrani organe se velikokrat uporablja v primeru nizkega pritiska, splošnega slabega počutja, pri slabosti, kronični utrujenosti in pomanjkanju energije. V zimskih dneh primanjkuje sonca in tople Yang energije, kar vpliva tudi na našo psihično počutje in čustveno stanje. Več je temačnih misli in tesnobe. Moksa s svojo izrazito Yang energijo pomaga, da se v telesu ponovno vzpostavi ravnovesje. Ko začutimo upad energije prižgimo mokso v obliki cigare in 5 dni zapored ogrevajmo točko na meridijanu želodca ST36, ki leži 4 palce pod koleni. Moksamo točko na obeh nogah, vsako 5minut in le enkrat na dan. Po 5 dneh naredimo dvodnevni premor in v tem intervalu nadaljujemo mesec dni. 

MOKSA V KOMBINACIJI KOPELI ZA NOGE – ZA MRZLE ZIMSKE DNI

Moksa je odlična v kombinaciji s kopeljo za noge. Potrebujemo vodo, segreto med 42 in 45 stopinjami. Dodamo lahko navadno morsko sol ali ingver narezan na koščke/nariban. Nogi namakamo 20 do 30 minut in hkrati vzdržujemo vodo na omenjenih stopinjah. Med tem časom prižgemo mokso in pričnemo z ogrevanjem dela meridijana Ren, ki leži na sprednjem delu telesa, vse od popka do sramne kosti. Počasi se z mokso, oddaljeno 3 do 5cm od kože sprehajamo po omenjenem delu. Posebno pozornost namenimo tudi točki REN4 (ali CV4) ter točki REN6 (ali CV6). Ogrevamo se 10 minut. Po kopeli si stopala dobro osušimo ter pričnemo z moksanjem točke KI1, ki je prva točka na meridijanu Ledvic. Točko na obeh stopalih ogrevamo 5 minut, nato obujemo tople nogavice, da toploto zadržimo čim dlje časa. Omenjena metoda se prav tako priporoča za boljši in kvalitetnejši spanec, pri težavah z nespečnostjo in nočnim prebujanjem. V tem primeru kopel z mokso izvajamo pred spanjem. Preko dneva jo lahko izvajajo ženske pri težavah z menstruacijo, kot so krči in bolečine ali pri šibki menstrualni krvavitvi ter prisotnih krvnih koščkih. Metoda je primerna tudi za vse ljudi, ki jih rado zebe v stopala ali druge dele telesa ali imajo slabšo imunsko odpornost. 

MOKSA IN AKUPUNKTURA – SOPOTNICI PRI TERAPIJAH

V TKM radi pravimo, da je moksa sopotnica akupunkturi, saj se terapiji med seboj odlično podpirata. Pri akupunkturi gre za vstavljanje majhnih, tankih igel po akupunkturnih točkah na telesu. Kadar želimo iz telesa izgnati določen škodljivi vpliv, kot je Veter, Hlad, Vlaga, Suša potem na nekatere točke položimo dodatno še manjši zvitek tleče mokse, ki je posebej prirejen za izvajanje v kombinaciji z akupunkturo. Tovrstna metoda je na Kitajskem še posebej priznana, zato je v TKM bolnišnicah vselej prisoten vonj po moksi. Vdihavanje vonja mokse vpliva na imunski sistem, Vranico in Pljuča, saj se tako okrepi Obrambni Qi telesa, ki preprečuje škodljivim vplivom vdor v telo. Moksa z akupunkturo se izvaja tudi pri ljudeh, ki imajo bolečine v sklepih in kosteh, saj ogrevanje pospeši cirkulacijo in razprševanje toksinov, ki bolečino olajša ali celo popolnoma izzveni.

VRSTE IN OBLIKE MOKS

Zaradi lažjega apliciranja in vrst bolezni so se skozi stoletja razvijale tudi razne oblike moks. Prav tako je zahodni svet, ki ni navajen vonja mokse pridobil mokso brez vonja, ki ji pravimo pri nas Oglena moksa. Oglena moksa je v primerjavi z navadno mokso v obliki cigare manjša, trša in črne barve. Zaradi predelave tako ne vsebuje 100% kitajskega divjega pelina temveč tudi druge primesi. Kitajski zdravniki niso pristaši te vrste, saj ima na telo bolj učinek segrevanja kot zdravljenja. Toplota pelina namreč prodre v globino mehkih tkiv in se prenese vse do notranjih organov, s čimer lažje zavzamejo svoje izgubljene fiziološke funkcije. S tem se celotno telo tudi zdravi in ne le ogreva. Pomembno pri uporabi mokse je zavedanje, da je tleča zelo vroča in se lahko hitro opečemo. Pri izgorevanju doseže 200 stopinj, zato moramo biti pozorni, da jo uporabljamo pravilno. 

  • MOKSA V OBLIKI CIGARE: Najbolj poznana in razširjena vrsta, ki je enostavna za uporabo in s katero lahko izvajamo preproste terapije tudi doma. Priporočljivo je, da se o sami uporabi posvetimo z izkušenih zdravnikom TKM, ki bo svetoval ogrevanje točk za našo individualno težavo.
  • SAMOLEPLJIVA MOKSA: To so majhne mokse, v obliki valjčkov, ki imajo na eni strani samolepljivi trak, s katerim jo prilepimo na akupunkturno točko. Ker je majhna, tudi hitro pogori, vendar pa jo lahko apliciramo na več točk hkrati.
  • MOKSA V OBLIKI STOŽCA: Tovrstna moksa se uporablja v kombinaciji z drugimi zelišči, kot je ingver, sol, čebula, česen. Vsa ta živila imajo lastnosti Yang energije, kar dodatno pospešuje cirkulacijo telesnih tekočin. Na akupunkturno točko najprej položimo kolobar enega zelišča ali živila, nato nanj položimo stožec in ga prižgemo, da počasi tli in izgoreva.
  • NAVADNA MOKSA V ŠKATLICI: Sami jo poljubno oblikujemo v željeno obliko (npr. Stožec) ali jo le nežno stisnemo v klobčič in jo položimo v posebno škatlico za izvajanje moksibustije, ki ima zaščitno režico, katera preprečuje direktni stik s kožo. Tovrstna metoda je še posebej primerna za apliciranje na področje trebuha, pod popkom, kjer ležita točki REN4 in REN6. Uporabljajo jo ženske pri menstrualnih bolečinah ali ljudje, ki občutijo napihnjenost, imajo prebavne motnje, splošno slabo prebavo (večkratno odvajanje, mehko blato ali tudi zaprtje). 

OTROCI PREDEJO KOT MUCKE!

Moksibustija je ena izmed terapij, ki jo imajo otroci zelo radi. Presti začnejo kot male mucke, ki poslušajo uspavanko. Otroci so zelo dovzetni, zato je izvajanje moksibustije časovno krajše kot pri odraslem človeku, saj je tudi koža bolj občutljiva in se hitro poznajo rdeče sledi. Pri otrocih se moksa veliko uporablja pri slabem imunskem sistemu ali pri težavah s Pljuči, kot je astma, kronični kašelj, zasluzenost (izcedek iz nosu, pokašljevanje sluzi). V teh primerih se priporoča moksanje točke BL13 na meridijanu mehurja, pri lopaticah. Obe točki (leva in desna stran) se ogrevata približno 5 minut in le enkrat na dan. Lahko se sprehajate tudi od točke GV14 do točke GV9, po vretencih navzdol. V primeru prebavnih težav, slabšega apetita, slabosti in bolečinah v želodcu pa otroka moksamo po sprednjem predelu, od popka do sramne kosti.

 

Če imate kakšno vprašanje ali vas zanima terapija, ste vabljeni na zdravljenje in tradicionalno čajanko v našo ordinacijo Dao TKM v Ljubljani. Kontaktirate nas lahko preko telefona 031 766 888 ali preko e-maila info@daotkm.si