Kako odpraviti sluz iz telesa

Ćlanek v reviji Jej zdravo je izšel 22.3.2018: rubrika: Za pomoč kadilcem, tekst Lara Jelen

Seveda bi bilo najbolje, če bi kadilci v korist zdravja preprosto prenehali kaditi. A ker vemo, da to za mnoge ni tako preprosto, je priporočljivo, da poskušajo vsaj zmanjšati nevarni učinek škodljive razvade. Delno je to mogoče doseči s primerno prehrano.

Kadilcem se sčasoma v telesu začne nabirati sluz, to stanje pa lahko z izbiro hrane ali poslabšamo ali izboljšamo. Znano je, da na primer kravje mleko še dodatno zasluzi telo, medtem ko kakšna druga hrana zmanjša zasluzenost. Zahodna medicina se s tem sicer kaj dosti ne ukvarja in se pri kadilcih osredotoča predvsem na delovanje in funkcije pljuč, medtem ko v tradicionalni kitajski medicini (TKM) to stanje dobro poznajo.

»TKM pravi, da kajenje ne vpliva samo na sistem pljuč, temveč tudi na ledvično, jetrno in želodčno energijo. Pljuča so po sistemu TKM močno povezana z gibanjem vitalne energije po meridijanih ter z obrambno energijo wei qi, ki pomaga, da se telo lažje očisti škodljivih vplivov. Pri kadilcih se zaradi rednega vnosa strupov v pljučih in posledično v želodcu začne ustvarjati notranja vročina, ki obremenjuje tudi srce in povzroči zastajanje na področju jeter. Tako imajo kadilci v telesu nakopičene preveč vlage in vročine in potrebujejo stalno razstrupljanje telesa, saj je oslabljena tudi absorpcija hranilnih snovi, predvsem mineralov in vitaminov«, pojasnjuje dr. Cheng Ping, zdravnik TKM iz ordinacije Dao TKM. Posledica odvečne vlage v telesu je tudi sluz.

Uživanje več vitamina C

Kakšno prehrano naj torej izbirajo kadilci? »Med vitamini je še posebej pomemben vitamin C, ki naj bi ga redni kadilci uživali po 35mg na dan več kot nekadilci (dnevna količina je približno 75mg za nekadilce). Bogati z vitaminom C so predvsem kivi, jagode, citrusi, paprika in paradižnik«, našteva dr. Cheng Ping in dodaja, da je za ožilje kadilcev pomemben tudi vitamin E, ki ohranja elastičnost žil. »Zato naj kadilci uživajo več živil, kot so pšenični kalčki ali olje pšeničnih kalčkov, orehi, rastlinska olja, sončnična semena in jajca. Kadilci morajo uživati več svežega sadja in zelenjave (vendar ne pozno popoldan ali zvečer), predvsem korenje, špinačo, zeleno (stebelno), solato, pomaranče, mandarine, jabolka. Priporoča se tudi redno uživanje kitajskih gob mu’er (črne ali bele, ki se lahko kupijo že v skoraj vseh večjih trgovskih centrih v Sloveniji), ki jih poljubno dodajamo jedem, približno trikrat na teden. Prav tako je priporočljivo piti zeleni čaj in čaj pu’er. Oba čaja pomagata, da se v pljučih ne zadržuje preveč vročine, to je tisti škodljivi dejavnik, ki lahko kasneje pripelje do pljučnega raka.«

Zmerna količina in prava izbira

Za kadilce je zelo koristno, če v svojo prehrano vključijo tudi dodatke, kot so pšenična trava, spirulina ali klorela, saj so vse omenjene trave močni antioksidanti, pojasnjuje sogovornik. »Vendar pa se rešitev vedno skriva v zmernih količinah, saj telo presežka ne more dobro absorbirati. Kadilec naj se zato odloči za največ dva dodatka ter druge snovi (če je zdrav in nima zdravstvenih težav) pridobiva iz kvalitetne in redne prehrane.«

Poleg prave izbire hrane pa je za ohranjanje čim večjega notranjega ravnovesja smiselno še redno (trikrat na dan po nekaj minut) izvajati akupresuro. »Z masažo aktivirajte točke, kot so LI4 ali Hegu (meridijan debelega črevesa, povezan s pljuči), PC6 ali Neiguan (meridijan perikardija, povezan s srcem) ter SP6 ali Sanyinjiao (meridijan vranice, povezan z želodcem),« svetuje naš sogovornik.

Pomagajo lahko pečene mandarine

Kako lahko kadilci poskrbijo, da vsaj malo popravijo škodo, ki jo svojemu telesu povzročajo s kajenjem, smo vprašali tudi dr. Wei Tian, ravno tako zdravnico TKM iz ordinacije Dao TKM. Ta je najprej poudarila, da naše vprašanje ni v skladu s TKM, saj TKM ne more svetovati, kako naj poskrbimo za svoje zdravje, če si ga istočasno uničujemo. Nato pa je z nami kljub temu prijazno delila še nekaj koristnih napotkov.

»Ker se pri kadilcih nabira veliko sluzi, je priporočljivo z jedilnika odvzeti živila, ki še dodatno zasluzujejo telo. To so mrzla hrana in pijača, sladoled, mastna hrana, mlečni izdelki in izdelki iz bele moke. Za izganjanje sluzi iz telesa so priporočljive pečene mandarine, ki jih lahko pripravite tudi na sopari, za izkašljevanje sluzi pa lahko poskrbite z ingverjevim sokom. Seveda pa je še vedno najboljši recept, da prenehate kaditi,« zaključi.

Pojasnilo

Organi v TKM imajo drugačen pomen, saj TKM organu pripisuje tudi druge fiziološke in duhovne funkcije/aspekte, ki jih v zahodni medicini ni.

Pečene mandarine (recept)

Tri ali štiri mandarine najprej umijemo v sodi bikarboni, nakar jih z olupkom vred postavimo v pečico, ogreto na 180 stopinj, za približno deset minut. Še tople mandarine olupimo in pojemo. To ponavljamo tri do štiri dni zapored, nato naredimo štiridnevni premor in nadaljujemo v teh intervalih nekaj tednov oziroma vedno, ko začutimo, da je prisotna sluz. Na sopari se mandarine pripravijo enako, torej jih najprej umijemo in nato kuhamo na parni kopeli deset minut.

Ingverjev napitek (recept)

Za lažje izkašljevanje sluzi pomaga ingverjev pripravek. Nastrgamo zvrhano žlico ingverja, dodamo žlico medu in 100ml vode. Pogrejemo in pijemo enkrat na dan, najbolje v dopoldanskem času.