Dobro počutje v obilju poletja

Legendarni Rumeni cesar, ki velja za utemeljitelja tradicionalne kitajske medicine, je o sezoni poletja v svojem starodavnem besedilu v interni medicini zapisal:

«V treh mesecih poletja je obilo sonca in dežja. Nebeška energija se spušča in zemeljska energija dviguje. Ko se ti dve energiji združita je vzpostavljen odnos med nebom in zemljo, ki se kot rezultat reflektira v dozorenosti rastlin, medtem ko živali, cvetje in sadje prikažejo svoje obilje.« Dodal je tudi:«Lahko se prepustimo spancu nekoliko kasneje v tem letnem času, a še vedno vstajamo zgodaj. Vzdržati se moramo jeze in ves čas ostati telesno aktivni, da bi preprečili pore pri zapiranju in stagniranje Qija. S spolnimi odnosi se ne sme pretiravati, čeprav si lahko privoščimo več kot v drugih letnih časih. Za čustveni svet je pomembno, da smo srečni in lahkotni ter se ne držimo zamer, saj le tako lahko energija prosto teče.«

Besede so bile zapisane pred štiri tisoč leti, a še vedno ostajajo aktualne, polne modrosti in so predstavljene na preprosti način.

ELEMENT OGENJ OSVETLJUJE NAŠE NOTRANJE BITJE

Ogenj je element, ki zaznamuje poletje. Ima moč, da daje svetlobo našemu zunanjemu svetu kot tudi, da osvetli naše notranje bitje. Dodatne ure sončne svetlobe v poletju lahko uporabimo za razvijanje svoje kreativne energije in hkrati biti del obilja, ki nas obdaja. Toplina poletja nam daje tudi moč, da praznujemo svoje življenje v svoji radodarnosti, saj je to sezona rasti, zorenja in najmočnejšega Yanga. Vrtovi so polni cvetlic in zelenjave. Naš notranji ogenj nam tudi pomaga, da negujemo odnose, zato si uredimo aktivnosti na prostem s prijatelji in družino. Poletje je tudi čas, da se osredotočimo na obnovo porabljene energije v zimskih in pomladnih mesecih, zato prisluhnimo notranjemu glasu, ko se želi sprostiti z meditacijo v viseči mreži ali pa prepustimo Zemlji, da nas sama neguje in napolni naše porabljene baterije. Pomembno je, da poiščemo ravnovesje med družabnimi dogodki, ki kar vsak dan kličejo na zabavno druženje in našim časom, ki je namenjen le nam za tiho sedenje in regeneracijo.

OGENJ IN TRADICIONALNA KITAJSKA MEDICINA

V tradicionalni kitajski medicini (TKM) je Ogenj iskra, iz katere izhaja življenje. Čustvo povezano z Ognjem je radost ki, ko je v harmoniji predstavlja navdušenje nad življenjem. Barva povezana z Ognjem je rdeča, podnebje Ognja je vročina in zvok povezan z Ognjem je smeh. Presežek Ognja lahko ustvari hiperekscitabilnost (stanje prekomerne vzdražljivosti) in nemir, medtem ko pomanjkanje Ognja pripomore k pomanjkanju veselja in daje občutek otopelosti.

Simptomi, ki so povezani z neravnovesjem Ognja v našem telesu:

  • pretirano potenje ali odsotnost potenja
  • kožne težave, kot so izpuščaji, koprivnica ali izbruhi vroče kože
  • motnje spanja, nemiren spanec ali nespečnost
  • palpitacije in aritmije
  • nemiren um, vznemirjenost in eksplozivnost
  • nekontrolirani smeh
  • iracionalni strahovi, tesnoba in razne fobije

Zdravnica Wei Tian iz ordinacije Dao TKM razlaga, da se prebitek Ognja v telesu imenuje z izrazi kot je ‘vlažna vročina’ in ‘porast toksinov zaradi akumulirane vlage’. Prva diagnoza povzroča v telesu razne vnetne procese in tudi drisko, medtem ko druga povzroči izbruhe kožnih težav in alergij. To sta tudi dve največkrat slišani diagnozi v poletnem času, ki spadata med presežke ali prebitke notranjega Ognja. Takrat je pomembno, da telo ohladimo z Yin živili, kot je fižol mungo, lotosova semena, lubenica, breskve, kumara, paradižnik, sveža solata. Srčni Ogenj se bo tako umiril, vendar pa se z Yin živili ne sme pretiravati, saj se hitro lahko diagnoza spreobrne iz prebitka v primanjkljaj. Šele zmernost in samo-opazovanje nam bosta zagotovila harmonijo in vzpostavila notranji red.

Pri prekomernemu potenju zdravnica Wei Tian priporoča akupresuro točke GV14 ter točke GV20. Izmed terapij se v času poletja, ko vlada prebitek priporoča tudi terapija z ventuzami ali vakuumskimi kozarci, ki se polagajo po telesu. Na ta način omogočimo telesu razstrupljanje, odpravimo mišične napetosti in se globoko sprostimo.

SRCE – ORGAN ODGOVOREN ZA DUHOVNO PREOBRAZBO

V zahodni medicini je srce majhen, votel in mišičast organ, ki šteje kot središče obtočil. Njegova glavna naloga je, da služi kot črpalka, ki nadzira pretok krvi po telesu. V tradicionalni kitajski medicini pa se odgovornosti Srca razširijo tudi na čustvene in duhovne sfere. Že v starodavnih besedilih je zaslediti, da je srce Vrhovni Monarh, odgovoren za vzdrževanje notranjega miru in harmonije. Rumeni cesar pravi:«Srce je najbolj suveren od notranjih organov in predstavlja zavest o lastnem bitju. Odgovoren je za inteligenco, modrost in naše duhovne preobrazbe.«

Vsak od petih elementov v TKM ima ustrezno korespondenco z Yin ali Yang aspektom, Srce pa je najvišji Monarh, ki je povezan še s tremi drugimi organi preko elementa Ogenj. To je Osrčnik, Tanko črevo in Trojni grelec.

OSRČNIK: V zahodni medicini je osrčnik vrečka, ki obdaja in varuje srce. V TKM pa Osrčniku dodajajo vrednost in že v starih besedilih pišejo, da Osrčnik omogoča Kralju (Srce) smeh, ki obrodi veselje. Osrčnik, ki služi kot membrana, ki maže in ščiti Srce, je mogoče razumeti tudi kot Vrata do Srca, ki omogoča vstop pozitivne energije, medtem ko preprečuje vnos negativnih energij in patogenov v svetišče notranjega Srca.

TANKO ČREVO: s Srcem tvori organski par (Yang narave). V zahodni medicini je tanko črevo organ, ki podpira prebavo/razkrajanje, asimilacijo in izločanje. V TKM dodajajo, da Tanko črevo ‘ločuje čisto od nečistega’ na dveh ravneh. Fizično namreč ločuje hranila iz hrane in pijače ter učinkovito odpravlja odpadke. Metaforično pa loči ‘prehranske’ (pozitivna energija) dele naših dnevnih interakcij z drugimi ljudmi in izloča iz naše zavesti ‘neprebavljive’ dele (negativna energija), ki nas utesnjujejo, diskriminirajo in povzročajo nelagodnost v naših odnosih z drugimi.

TROJNI GRELEC: Zahodna medicina Trojnega grelca ne definira. V TKM pa je to edini organ, ki nima strukture ali fizične oblike temveč ima izjemne funkcionalne naloge, ki so bistvenega pomena za naše zdravje in dobro počutje. Odgovoren je namreč za ogrevanje in hlajenje celotnega sistema, za termo-regulacijo telesa. Trojni grelec se deli na 3 dele, spodnji, srednji in zgornji grelec, v katera spadajo tudi vsi naši notranji organi.

OSTANIMO SREČNI IN ZDRAVI V POLETJU

  1. Bodimo pozorni, da vsak dan namenimo čas sproščanju. Za uporabo te vaje lahko porabimo le nekaj minut:

Popolnoma izdihnimo zrak in zaprimo usta. Nato vdihnimo skozi nos in štejmo do 5. Medtem ko vdihujemo si predstavljajmo kako čista energija prihaja v naša Pljuča. Nato dih zadržimo in štejemo do 20. Predstavljajmo si kako vsaka naša celica izkoristi priložnost, da v tem času izprazni svoje odpadne produkte v krvni obtok. Z izdihavanjem štejemo do 10 in vizualizirajmo kako vse odpadne snovi zapuščajo naše telo.

  1. Pritegnimo svoje čute:

Poletje prinaša s seboj nešteto intenzivnih barv, vonjev in zvokov. Odenimo se v obilje čutov tako, da:

  • hodimo bosi po travi in zaznavajmo njeno strukturo
  • pojdimo na vrt in pozorno poslušajmo zvoke ptic in čričkov ali otrok pri igri
  • vonjajmo rože in vonj poletja ter pustimo, da napolni našo notranjost
  • okušajmo sveže sadje in zelenjavo ter pustimo, da nas okus preplavi in seže do Srca
  • zaupajmo svoji intuiciji: ko nekaj začutimo v našem Srcu postanemo povezani z našim globokim notranjim bitjem.
  • poskusimo se predati temu občutku in si vzemimo čas, da prisluhnemo notranjemu glasu

 

Če imate kakšno vprašanje ali vas zanima terapija, ste vabljeni na zdravljenje in tradicionalno čajanko v našo ordinacijo Dao TKM v Ljubljani. Kontaktirate nas lahko preko telefona 031 766 888 ali preko e-maila info@daotkm.si