revija Bodi zdrava: Koža – zrcalo našega notranjega zdravja

Koža ni le naša zaščitna odeja, ampak tudi ogledalo našega notranjega zdravja. V kitajski medicini velja, da se neravnovesja v našem telesu odražajo tudi na zunanji površini, koži. Vzroki so lahko neravnovesje med elementoma Yin in Yang, nepretočnost vitalne energije Qi in krvi ali vdor patogenih dejavnikov kot so veter, suhost, vlaga, mraz ali vročina.

Kitajska medicina na edinstven način zdravi kožne težave, saj odpravlja vzroke kot tudi lajša simptome, tako da celotnemu telesu povrne ravnovesje.

Stanje pljuč se odraža na koži

V teoriji TKM so pljuča eden od petih telesnih organov, ki nadzoruje stanje kože in lasišča, spodbuja kroženje vitalne energije v telesu in kožo tudi neguje s telesnimi tekočinami. Ko so pljuča v ravnovesju in zdrava, je koža vlažna in voljna; če v predelu pljuč vlada suhost in vročina pa koža postane luskasta in srbi ter tudi peče ali pa se začnejo pojavljati akne.
Najpogostejše težave, ki se odražajo na koži, predvsem obrazu je suha koža, mastna koža in nečista, aknasta in brazgotinasta koža. Ker ima vsak posameznik različna stanja in telesno strukturo, je pomembno, da vam natančno diagnozo in ustrezen potek zdravljenja podeli izkušen zdravnik kitajske medicine.

Aknasta in mastna koža

V kitajski medicini zdravniki TKM akne razlikujejo po vzorcih in vrstah notranjega neravnovesja. Pogosto je nečista koža povezana z vročino in vlago, ki se zadržujeta v organih in energijskih kanalih, meridijanih. Prava diagnoza je zato ključnega pomena.

Kje se pojavljajo akne? Vročina in vlaga v notranjih organih

• Kadar je prisotna vročina na področju pljuč, se akne lahko pojavijo na obrazu v predelu čela in v bližini nosu. Posameznik je občutljiv na veter in ga tudi hitro zebe.

• Kadar gre za kombinacijo vročine in vlage so akne pogosto kronične narave. Koža je običajno mastna, akne pa vnete in napolnjene z gnojem. Posameznik občuti nenehno žejo, vendar pa nima želje po pitju.

• Kadar je prisotna vročina v želodcu so prisotne težave s prebavo in zaprtjem. Akne se lahko pojavijo na prsih, ramenih, hrbtu in okoli ust. Posameznik ima lahko večji apetit in posega bolj po mastni in začinjeni hrani.

• Kadar vročina prisotna v krvi so po navadi akne bolj blage in zmerne, je pa pogostejše zardevanje obraza in občutljivost na toploto. Akne lahko postanejo tudi kronična težava. Prisotno je lahko tudi odvajanje suhega blata in temnejšega urina.

nasvet: Dr. Wang v primeru težav z aknami svetuje, da se v prehrano doda čim več zelenih živil, ko je špinača, rukula, zelje, listi zelene, pšenična trava ter se izloči iz prehrane hitra, mastna, ocvrta in močno začinjena hrana. Akupunktura z zeliščno podporo je odlična za zdravljenje nečiste in mastne kože, ki odpravlja sam vzrok težave. Pitje čaja iz kitajskih krizantem in kitajskega ječmena (yiyirenmi) zelo pomaga pri odvajanju odvečne toplote iz organov. Izogibati se je potrebno tudi čustvenim nihanjem ter stresu in prekomernemu delu brez ustreznega počitka. Svetuje tudi, da si z akupresuro masirate točko LI4 ali Hegu.

Suha koža

Po kitajski medicini je suha koža povezana s pomanjkanjem krvi, telesnih tekočin in aspekta Yin. Yin neguje, vlaži in hladi naše organe tako da spodbuja nastajanje telesnih tekočin in krvi. S starostjo začne Yin v telesu upadati, koža se poveša in je suha, vidnih je tudi več gubic in na splošno primanjkuje koži elastičnosti. Organ, ki pomaga, da se okrepi Yin so poleg pljuč tudi ledvice, ki vladajo elementu vode v zimskem času. Prav tako je dobro okrepiti tudi delovanje vranice, saj vranica po kitajski medicini sodeluje pri proizvodnji krvi.

nasvet: Dr. Wang svetuje, da se v prehrano vključi več listnate zelenjave in plodov, ki rastejo nad zemljo in niso gomolji. Odlična je aloe vera ter čaj iz posušenih cvetov kitajske vrtnice, ki z rednim pitjem koži povrne sijaj in nahrani aspekt Yin. Med najbolj znanimi zelišči za zdravljenje suhe kože še vedno ostajajo jagode Goji, saj obnavljajo in negujejo jetra, ledvice in kri. Jagode vsebujejo močne antioksidante ter vitamin C, linolno kislino, beta karoten in riboflavonoide. Odličen je tudi črni sezam, 1 žlička na dan ter oreščki in hladno stiskano olivno olje.
Vsak dan se lahko izvaja tudi akupresura na točki BL 1 ali Jingming ter točki Taiyang, ki leži pri sencih. Akupunktura, ki z vstavljanjem iglic spodbuja kroženje krvi in vitalne energije ter krepi in uravnoveša organski sistem, se je izkazala za odlični naravni in neagresivni pripomoček, s katero lahko koža kar zasije.