Črna kitajska sliva Wumei za zdrava jetra in proti utrujenosti

Črna kitajska sliva je majhen, mesnat sadež, ki izvira iz Kitajske in Japonske. Raste na visokih drevesih, ki cvetijo pomladi, z dišečimi cvetovi. Obirajo se, dokler sadje še ni povsem zrelo. Nato se jih na nizki temperaturi peče, da kožica počrni in se odstrani koščica ter seme, posušeno slivo nato hranimo v zaprti posodi za kasnejšo uporabo.

Nevtralne lastnosti črne slive

V tradicionalni kitajski medicini ima črna sliva Wumei kisle lastnosti, a je hkrati nevtralna. To pomeni, da v telesu ne ruši ravnovesja med energijama Yin in Yang, temveč ju nevtralizira. V diagnostiki tradicionalne kitajske medicine (TKM) je pogosto od zdravnikov slišati, da v telesu ni vzpostavljeno ravnovesje med Yinom in Yangom, kar lahko vodi do najrazličnejših neprijetnih simptomov, bolezni in bolečin. Ravnovesje med Yinom in Yangom je zato ključni koncept zdravja v TKM. Uživanje preveč ‘vročih’ Yang živil lahko privede do neravnovesja, zaradi katerega ima oseba presežek Yanga. Velja tudi obratno: preveč ‘hladnih’ Yin živil lahko povzroči presežek Yina. Nevtralna narava kitajske črne slive pomeni, da vam ni potrebno skrbeti, da bi si z uživanjem slive porušili to ravnovesje.

Črna sliva poskrbi za prebavo in lajša tudi kašelj

Okus živila je v TKM ključni dejavnik njihovega delovanja v telesu. Kisle sestavine, kot so kitajske črne slive, pomagajo pri prebavi, zavirajo drisko in pretirano potenje. Prav tako lajšajo dolgotrajni mokri kašelj, dvigujejo imunsko odpornost ter so odlične v boju proti utrujenosti. Črne slive krepijo vranico, jetra, debelo črevo in pljuča. Vranica pomaga pri prebavi, koagulaciji krvi in presnovi tekočin v telesu. Debelo črevo na drugi strani sprejema nečiste dele prebavljene hrane tankega črevesa, absorbira tekočine, preostanek izloči kot blato. Jetra v TKM veljajo za generala izmed organov, ki so zadolžena za uravnavanje gibanja vitalne energije Qi in telesnih tekočin ter igrajo vodilno vlogo pri naših čustvih. Pljuča pa so poleg dihanja, po TKM tudi ključni del verige za vitalno energijo Qi in telesnih tekočin, ki hranijo naše telo. Uživanje črne slive pomaga našim organom pri izvajanju njihovih fizioloških funkcij in poskrbijo za ravnovesje v celem telesu.

Skodelica čaja iz črnih kitajskih sliv na dan, prežene utrujenost stran!

Črna sliva vsebuje veliko citronske kisline, pomembne snovi, ki jo telo uporablja za energijo in za boj proti utrujenosti. Prav tako spodbuja imunski sistem in ščiti telo pred slabimi bakterijami. Uživanje slive po fizični vadbi lahko tudi prežene bolečino v mišicah, ki je nastala zaradi kopičenja mlečne kisline. Študija je celo pokazala, da kitajska črna sliva stimulira tudi hitrost presnove glukoze do 10-krat, kar je neverjetno pospeši okrevanje po fizični vadbi ter splošni utrujenosti.

Učinek kitajske črne slive Wumei proti staranju

V tradicionalni kitajski medicini (TKM) je znano, da kislo sadje odstranjuje iz telesa vročino in prijetno navlaži organe. Učinek proti staranjuimajo črne slive zaradi svojih alkalnih lastnosti. Bogate so z različnimi organskimi kislinami, ki pomagajo optimizirati naravno pH ravnovesje v telesu, ki se v zdravem telesu giblje med 7,35 – 7,45. Alkalna živila, kot je Wumei, olajšajo proces uravnavanje pH, kar zagotavlja učinek proti staranju. Ker vsebuje tudi alfahidroksi kisline (AHA) ima sposobnost, da odstrani zgornjo plast odmrlih kožnih celic. Prav tako poveča debelino globljih plasti kože, kar spodbuja čvrstost. V primeru, da je koža suha, nagubana ali aknasta, bo sliva Wumei naredila na vaši koži pravi mali čudež.

Kako se pripravi skodelica čaja

2 do 3 posušene sadeže črne kitajske slive prelijemo z 2 dcl vroče vode. Preden čaj spijemo, počakamo 5 do 10 minut. Iste sadeže lahko v enem dnevu prelijemo z vročo vodo od 2 do 3 krat.

wumei_čaj_1